Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size

Fan Klub KOPARKI

Homo Delphinus - Człowiek delfin Email

Książka, którą powinieneś mieć w swojej bibliotece.

książka

*)Członkowie Fan Klubu ORKA otrzymają 5 % upustu

HOMO DELPHINUS odniósł wielki sukces we Włoszech, Francji, Rosji, a później także w Japonii, gdzie stał się prawdziwym bestsellerem i uważany jest za
biblię wszystkich nurkujących na wstrzymanym oddechu. Jacques Mayol był badaczem i światowej sławy nurkiem, któremu szerokie uznanie przyniosły pionierskie prace w zakresie głębokościowego nurkowania na wstrzymanym oddechu oraz jego historyczne, rekordowe nurkowanie na głębokość 100 metrów, dokonane podczas programu eksperymentalnych i medycznych badań nad nurkowaniem. Osiągnął tę zadziwiającą głębokość jako pierwszy człowiek w historii, nurkując w taki sam sposób jak delfiny, na jednym oddechu, i zadając w ten sposób kłam opiniom fizjologów!  W książce Jacques Mayol rozwija koncepcję HOMO DELPHINUS, której jest jedynym i prawdziwym twórcą.  Odkrywanie jego miłości do morza i naszych morskich kuzynów, waleni, pozwala obudzić w naszej podświadomości pytania, nad którymi nigdy dotąd się nie zastanawialiśmy: Czy człowiek naprawdę pochodzi od stworzeń wodnych? Jak może na nowo obudzić uśpione zdolności ciała i ducha oraz mechanizmy psychologiczne, jak może sięgnąć do głębi swego psyche i genetycznego make-upu, by wykorzystać potencjał swego wodnego pochodzenia, by stać się HOMO DELPHINUS ? Mayol odważnie próbuje wyjaśnić zamiłowanie człowieka do wody, a w szczególności morza i oceanów, i ukazuje podobieństwo wewnętrznego oceanu człowieka do pierwotnego oceanu. Jako wizjoner wykazuje słuszność koncepcji narodzin w wodzie. Jako badacz Mayol zabiera nas w różne strony świata, by pokazać nam ludzi, którzy szukając zarobku lub pożywienia wciąż nurkują w sposób, w jaki robiono to od tysięcy lat, w bezdechu. Jako poeta przywołuje wiele mitów i legend związanych z morzem. Książka HOMO DELPHINUS opisuje drogę duchowej więzi człowieka z morzem.

To książka nie tylko dla pasjonatów nurkowania, ale i dla wszystkich ciekawych świata i wielkich ludzi tworzących historię. A takim był bez wątpienia Jacques Mayol. Poniżej kilka słów na jego temat.

Przedmowa Jacquesa Piccarda do książki:

Drogi Jacques!
Poprosiłeś mnie, bym napisał przedmowę do nowego wydania twego niezwykłego dzieła, Homo Delphinus. Zastanawiam się, czy to właśnie ja powinienem podejmować się tego zadania. Niedawno nurkowałem w mojej łodzi podwodnej i przysłuchiwałem się rozmowie prowadzonej przez kilka delfinów pływających wokół nas. O ile pamięć mnie nie myli, rozmowa ta brzmiała następująco:
Delfin 1: Wdziałeś tych ludzi nurkujących w żelaznym pudełku?
Delfin 2: Owszem, ale oni potrafią też nurkować tak, jak my
Delfin 3: Tego bym nie powiedział. Nie potrafią wytrzymać pod wodą dłużej niż przez jedną minutę, a do tego używają obciążników, żeby nurkować szybciej. Wystarczy, że zejdą na dziesięć metrów, a już wypływają na górę, krzyczą z radości i dziwnie się zachowują. (śmiech)
Delfin 4: To prawda, ale znałem człowieka, który schodził poniżej stu metrów i wytrzymywał pod wodą ponad pięć minut.
Delfin 2: To nie może być prawdziwy człowiek. Może to jakiś kuzyn człowieka albo nawet nasz.
Delfin 3: Wątpię. Poza tym, nigdy go nie widziałem.
Delfin 2: O tak, on ma rację. Stało się to w Morzu Śródziemnym, wiele lat temu. Słyszałem, że płynął za nim delfin i słuchał bicia jego serca. Podobno wstrzymywał oddech, jak my. Nie oddychał pod wodą. Myślę więc, że bardziej przypomina delfina niż rybę.
Delfin 1: Tak, teraz i ja sobie przypominam. Próbował cofnąć się w czasie do epoki, kiedy jego przodkowie żyli w morzu, jak my. To prawda, że to wyjątkowe zwierzę jest zadziwiające. Pływa jak my i wraca na powierzchnię tylko wtedy, gdy musi zaczerpnąć oddechu. Ale może spędzić na powietrzu znacznie więcej czasu, niż my. Zdaje się, że jego przyjaciele nazywali go Jacques Mayol.
Delfin 2: Cóż, wygląda na to, że różni go od nas tylko jedna rzecz
Delfin 4: Mianowicie?
Delfin 1: Nie używa ultradźwięków, kiedy wyszukuje drogę albo próbuje się z kimś skontaktować.
Delfin 2: Rzeczywiście, jeszcze tego nie robi, ale jestem pewien, że kiedyś dojdzie i do tego. Całkiem nieźle naśladuje nasze głosy, kiedy nurkuje w swoim pudełku.
Delfin 1: Masz na myśli łódź podwodną?
Delfin 2: Właśnie. W łodzi podwodnej ludzie mogą przebywać pod wodą tak długo, jak tylko zechcą, bo mogą tam normalnie oddychać.
Delfin 1: Tak, ale to nie to samo! W łodzi podwodnej tracą zupełnie kontakt z wodą. (Zdaje się, że mają nawet termometry, które badają temperaturę wody, a my czujemy to od razu.). Sam wiesz, że najbardziej kochamy dotyk wody pieszczącej naszą skórę, i że wiemy, jak głęboko się zanurzamy bez pomocy tych, jak oni je nazywają, manometrów. Uwielbiamy polować na ryby, kiedy jesteśmy głodni i nie potrzebujemy do tego żadnych paskudnych, zabójczych sieci. Lubimy też wyskakiwać nad wodę i wykonywać różne akrobacje w powietrzu. Tak, to naprawdę świetna zabawa. A najpiękniejsze jest to, że możemy wynieść na powierzchnię tonące dziecko i uratować mu życie, kiedy ludzie nie przybywają na czas z pomocą. Och, wierzcie mi, te łodzie podwodne nadają się doskonale do prowadzenia różnych badań technicznych czy oceanograficznych i do innych dziwnych działań. Ale prawdziwe życie to natura, swobodne pływanie, czysta woda, łagodne nurkowanie, kontakt z wodorostami. Pewien człowiek doskonale opisał ten cud. To był właśnie nasz Jacques Mayol. To on pisał o Homo Delphinus, czyli, mówiąc inaczej, o bliskim związku pomiędzy
Wszyscy: Pomiędzy kim?
Delfin 1: Pomiędzy człowiekiem i delfinem, oczywiście!

Pozdrawiam serdecznie

Profesor Jacques Piccard

 

Wstęp Jacquesa Mayola do książki:

Książkę tę dedykuję Klaun, samicy delfina, która była dla mnie inspiracją do stworzenia pojęcia Homo Delphinus. Idea ta zajmuje mnie od lat, od momentu pierwszego wydania tej książki, która odniosła sukces zarówno we Włoszech i Francji, jak i w Związku Radzieckimi i Japonii. Teraz, gdy gotowa jest już wersja angielska, jestem całkowicie przekonany, że koncepcja ta się sprawdza.
Homo Delphinus należy czytać z otwartym umysłem. Podzieliłem całość na siedemnaście rozdziałów, na pozór bardzo różnych od siebie. Każdy z nich można by niemal czytać jako oddzielną książeczkę. W rzeczywistości jednak wszystkie dotyczą idei uśpionego delfina żyjącego w nas wszystkich. Namawiam was więc, byście podczas czytania tej książki odkrywali prawdziwą więź łączącą nas z naszymi wspólnymi wodnymi początkami z macierzą wszelkiego życia na naszej planecie: z oceanem!
Ale uwaga! Ta książka nie jest studium nad delfinami i waleniami. Istnieją już setki prac na ten temat. Nie jest to także podręcznik nurkowania na wstrzymanym oddechu. W księgarniach można znaleźć co najmniej kilka takich prac instruktażowych, które stanowią wprowadzenie do tej wyjątkowej dyscypliny jaką jest nurkowanie na wstrzymanym oddechu czyli naturalna penetracja morza przez rodzaj ludzki.
Książka niniejsza nie służy także do nauki jogi, choć sporo o niej piszę i wyjaśniam jak dużą rolę powinna odgrywać w bezdechu.
Delfiny, bezdech i joga to trzy główne elementy tej książki. Oczywiście omawiam tu także inne zagadnienia, odnoszące się, między innymi, do biologii, życia płodowego, bezdechu na bardzo dużych wysokościach w peruwiańskich Andach, fantastycznej podróży w głąb oceanu, który kryje się w człowieku, oraz o znacznym wpływie, jaki od lat wywiera na kolejne pokolenia nurków film Wielki Błękit. Poruszam również tematy związane z nowymi możliwościami, jakie otwiera przed człowiekiem nurkowanie na wstrzymanym oddechu, wśród których znajduje się poród w wodzie, kluczowy dla całej koncepcji Homo Delphinus. Obecnie już praktycznie na całym świecie ludzkie dzieci rodzą się w wodzie, zupełnie jak delfiny.
Coraz więcej mężczyzn i kobiet zaczyna się interesować głęboką penetracją środowiska morskiego, a większość z nich chce robić to naturalnie, to znaczy bez użycia środków farmakologicznych i akwalungu. Nawet dzieci i to nie tylko te, które urodziły się w wodzie - przejawiają niespotykaną dotąd sprawność wodną.
Cóż więc się dzieje? Jak możemy obudzić delfina uśpionego w każdym z nas?
W książce tej próbuję ukazać nowe spojrzenie na tajemnicę naszej matki, morza, a także wzmocnić duchowe więzi, które jednoczą nas z morzem i delfinami.
Wygląda na to, że nowa kultura próbuje przywrócić delfinom rolę, którą odgrywały niegdyś w życiu niektórych spośród naszych przodków.
Miejmy nadzieję, że nie jest to tylko chwilowa moda, i że prawdziwe zbliżenie między człowiekiem, morzem i delfinem (rozumianym jako symbol wszystkich ssaków morskich) pomoże nam lepiej zrozumieć i obdarzyć większym szacunkiem wartości, które nasi morscy kuzyni cenią najbardziej: równowagę naszego wspólnego środowiska oraz radość życia i wolność.

Jacques Mayol

Krótki biogram autora:
Jacques Mayol (ur. 1 kwietnia 1927, zm. 22 grudnia 2001), nurek francuski, wielokrotny rekordzista świata we freedivingu. Nosił przydomek Człowiek Delfin.
Urodził się w Chinach. Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów (330 stóp) (23 listopada 1976). Udało mu się zejść na 105 metrów w wieku 56 lat. W czasie naukowo-badawczej fazy swojej kariery próbował odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek ma ukryty podwodny potencjał, który może zostać obudzony poprzez rygorystyczny fizyczny i psychologiczny trening. Rekord w wolnym nurkowaniu (kategoria no limits), który wynosi obecnie 214 metrów, zdaje się potwierdzać tę hipotezę.
Film Wielki Błękit, wyreżyserowany przez Luca Bessona w 1988, był zainspirowany życiem Jacques'a Mayola (a także historią włoskiego nurka Enzo Maiorca). Mayol brał udział przy pisaniu scenariusza.
Zmarł 22 grudnia 2001, na Elbie we Włoszech, Mayol powiesił się. Zgodnie z jego wolą prochy rozsypano nad wybrzeżem Toskanii. 


ISBN/EAN  - 9788361217084
Format - B-4
Objętość - 362 str.
Okładka twarda, druk kolorowy na papierze kredowym
Cena detaliczna -119 zł
Planowana data premiery książki -31 marca 2009 r.
Wydawca -Wielki Błękit sp. z o.o.


 

.
 

Nasi Partnerzy

No images

Serwis czytają

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość